گان جراحی چیست؟

گان جراحی نمونه هایی از تجهیزات حفاظت فردی هستند که در مراکز مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها برای محافظت از پوشنده در برابر گسترش میکروارگانیسم های بیماری زا در صورت تماس پوشنده با مایع یا مواد جامد بالقوه عفونی استفاده می شوند.

آنها همچنین ممکن است برای کمک به جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم‌هایی که می‌توانند به بیماران آسیب‌پذیر، مانند آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، آسیب بزنند، استفاده شوند.

بیشتر بخوانید: قیمت گان پارچه ای

بسیاری از نام‌ها برای اشاره به لباس‌هایی که برای استفاده در مراقبت‌های بهداشتی در نظر گرفته شده‌اند، استفاده می‌شود، از جمله، گان جراحی، گان ایزوله، گان ایزوله جراحی، گان غیر جراحی، روپوش‌های رویه‌ای و روپوش‌های اتاق عمل.

هنگام انتخاب روپوش، به دنبال برچسب محصولی باشید که استفاده مورد نظر را با سطح حفاظتی مورد نظر بر اساس سطوح خطر شرح داده شده در زیر توضیح دهد.

FDA استاندارد اجماع

سطح 1: حداقل خطر ، برای استفاده، به عنوان مثال، در طول مراقبت های اولیه، ایزوله استاندارد، روپوش برای بازدیدکنندگان، یا در یک واحد پزشکی استاندارد
سطح 2: کم خطر ، برای استفاده، به عنوان مثال، در هنگام خون گیری، بخیه زدن، در بخش مراقبت های ویژه (ICU)، یا آزمایشگاه آسیب شناسی
سطح 3: خطر متوسط ، برای استفاده، به عنوان مثال، در هنگام خونگیری شریانی، قرار دادن یک خط داخل وریدی (IV)، در اتاق اورژانس، یا برای موارد تروما
سطح 4: پرخطر ، برای استفاده، به عنوان مثال، در طول روش های طولانی و شدید مایع، جراحی، زمانی که مقاومت پاتوژن مورد نیاز است یا مشکوک به بیماری های عفونی است (غیر هوایی)

بیشتر بخوانید: کلاه جراحی بند دار

گان جراحی

لباس جراحی توسط FDA به عنوان یک دستگاه پزشکی سطحII تنظیم می شود که به اطلاعیه 510 (k) قبل از فروش نیاز دارد.

 

 

گان جراحی یک لباس محافظ شخصی است که به منظور محافظت از بیمار و پرسنل مراقبت های بهداشتی از انتقال میکروارگانیسم ها، مایعات بدن و ذرات معلق در نظر گرفته شده است تا توسط پرسنل مراقبت های بهداشتی در طول عمل جراحی پوشیده شود.

به دلیل ماهیت کنترل شده روش های جراحی، مناطق بحرانی حفاظتی توسط استانداردهای ملی توصیف شده اند. همانطور که در شکل 1 اشاره شده است: مناطق بحرانی شامل جلوی بدن از بالای شانه تا زانو و بازوها از کاف مچ تا بالای آرنج است.

بیشتر بخوانید: خرید گان جراح

همه روپوش‌های جراحی باید استریل تهیه شده و دارای برچسب لباس جراحی باشند.

شکل 1. برای جزئیات بیشتر به متن زیر مراجعه کنید.

 

 

شکل 1 – مناطق بحرانی برای گان جراحی

کل قسمت جلویی لباس مجلسی (مناطق A، B و C) باید دارای عملکرد مانع حداقل سطح 1 باشد.
منطقه بحرانی حداقل مناطق A و B را در معرض خطر قرار می دهد.
پشت گان جراحی (ناحیه D) ممکن است غیر محافظ باشد.

گان های ایزوله جراحی

گان های ایزوله جراحی زمانی استفاده می شوند که خطر آلودگی متوسط ​​تا زیاد و نیاز به مناطق بحرانی بزرگتر از روپوش های جراحی سنتی وجود داشته باشد. لباس‌های ایزوله جراحی، مانند روپوش‌های جراحی، توسط FDA به‌عنوان یک دستگاه پزشکی سطح II تنظیم می‌شوند که نیاز به اعلان 510 (k) قبل از فروش دارد.

بیشتر بخوانید: خرید گان پزشکی قابل شستشو

همانطور که در شکل 2 اشاره شده است، تمام قسمت های روپوش ایزوله جراحی به جز بند ها، سرآستین ها و لبه ها، مناطق حیاتی حفاظت در نظر گرفته می شوند و باید بالاترین سطح حفاظت از سد مایع را داشته باشند که روپوش برای آن رتبه بندی شده است. همه درزها باید مانند بقیه مانتوها از سد مایع محافظت کنند. علاوه بر این، پارچه روپوش عایق جراحی باید به اندازه ای که برای استفاده مورد نظر مناسب است، بدن را بپوشاند.

گان های ایزوله غیر جراحی

روپوش‌های ایزوله غیرجراحی دستگاه‌های سطح I (مستثنی از بررسی قبل از فروش) هستند که برای محافظت از پوشنده در برابر انتقال میکروارگانیسم‌ها و مایعات بدن در موقعیت‌های ایزوله بیمار کم یا کم خطر طراحی شده‌اند. روپوش‌های غیرجراحی در طول روش‌های جراحی، روش‌های تهاجمی یا زمانی که خطر آلودگی متوسط ​​تا زیاد وجود دارد پوشیده نمی‌شوند.

مانند روپوش‌های ایزوله جراحی، روپوش‌های غیرجراحی نیز باید به اندازه‌ای که برای کار مناسب است، بدن را بپوشانند. همانطور که در شکل 2 اشاره شده است، تمام قسمت های گان غیرجراحی به جز بند، سرآستین و لبه ها، مناطق حیاتی حفاظت در نظر گرفته می شوند و باید بالاترین سطح محافظت از مانع مایع را داشته باشند که روپوش برای آن رتبه بندی شده است. همه درزها باید مانند بقیه مانتوها از سد مایع محافظت کنند.

بیشتر بخوانید: گان یکبار مصرف بیمارستانی

شکل 2. برای جزئیات بیشتر به متن زیر مراجعه کنید.

شکل 2 – مناطق بحرانی برای گان های ایزوله جراحی و روپوش های ایزوله غیر جراحی

کل لباس مجلسی (مناطق A، B، و C)، از جمله درزها، اما به استثنای سرآستین، لبه‌ها و پابندها، باید دارای عملکرد مانع حداقل در سطح 1 باشد.
گان های ایزوله جراحی زمانی استفاده می شوند که خطر آلودگی متوسط ​​تا زیاد و نیاز به مناطق بحرانی بزرگتر از روپوش های جراحی سنتی وجود داشته باشد.
گان غیر استریل و غیر ایزوله که برای محافظت در برابر مانع متوسط ​​یا بالا در نظر گرفته شده است

بیشتر بخوانید: قیمت گان جراح استریل

لباس‌های غیر استریل و غیر ایزوله برای پوشیدن پرسنل مراقبت‌های بهداشتی در نظر گرفته شده است تا محافظت متوسط ​​یا بالا در شرایط ایزوله غیر استریل و غیر بیمار را فراهم کنند. این لباس‌ها توسط FDA به‌عنوان یک دستگاه پزشکی کلاس II تنظیم می‌شوند که به اعلان 510 (k) قبل از بازار نیاز دارد.

گان غیر ایزوله غیر جراحی

لباس‌های ایزوله غیرجراحی برای پوشیدن پرسنل مراقبت‌های بهداشتی در نظر گرفته شده است تا محافظت حداقل یا کم مانع را در شرایط ایزوله غیر جراحی و غیر بیمار فراهم کنند. این لباس‌ها دستگاه‌های کلاس I هستند (مستثنی از بررسی قبل از بازار).

لباس‌های پارچه‌ای که در زمینه‌های استریل مانند جراحی استفاده نمی‌شوند، اگر در مواد شوینده آنزیمی یا طبق روش‌های عملیاتی استاندارد بیمارستان شسته شوند، می‌توانند دوباره مورد استفاده قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: گان کلاه شلوار یکبار مصرف بیمار

آنها آستین های بلند با کاف های الاستیک دارند و مانع استریل بین ناحیه جراحی و لباس جراح یا بازوهای باز شده را حفظ می کنند. آنها از مواد غیر قابل نفوذ یا از پارچه های محکم بافته شده مقاوم در برابر آب ساخته شده اند و نشان داده شده است که تعداد باکتری ها را در اتاق عمل کاهش می دهند

گان جراحی یکبار مصرف چیست؟

گان های جراحی یکبار مصرف نوعی روپوش بیمارستانی هستند که از مواد یکبار مصرف ساخته می شوند. آنها معمولاً از پنبه، پلی استر یا ترکیبی از هر دو ماده ساخته می شوند و فقط برای یک بار استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: گان جراحی رنگی

مزایای استفاده از گان جراحی یکبار مصرف

هنگامی که صحبت از گان جراحی به میان می آید، استفاده از گان یکبار مصرف یک مزیت بزرگ برای پزشکان است. در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا پزشکان باید به جای استفاده مجدد از گان های جراحی یکبار مصرف استفاده کنند.

آنها از پزشک شما در برابر عفونت محافظت می کنند: یک گان جراحی یکبار مصرف با تمیز نگه داشتن پوست پزشک از عفونت محافظت می کند. اگر آنها لباس استریل نپوشند، می توانند به طور تصادفی بیماران دیگر را در حین جراحی آلوده کنند. همچنین، از آنجایی که روپوش ها پس از استفاده دور ریخته می شوند، می تواند خطر آلودگی متقاطع را تا حد زیادی کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس یکبار مصرف بیمارستانی

آنها پزشک شما را در طول جراحی ایمن نگه می دارند: گان های جراحی یکبار مصرف  می توانند پزشکان را از ویروس ها و سایر موارد بالقوه ایمن نگه دارند. با پوشیدن گان جراحی یکبار مصرف، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمتر خود را در معرض باکتری ها یا ویروس های مضر قرار می دهند. این امر احتمال بروز هرگونه عفونت در حین جراحی را کاهش می دهد که می تواند منجر به عوارض جدی شود.

نتیجه

گان های یکبار مصرف یک راه عالی برای محافظت از سلامت پزشکان در حین انجام عمل جراحی هستند. آنها فواید زیادی دارند، مانند این واقعیت که به کاهش خطرات عفونت کمک می کنند. اگر بیمارستان‌های شما به دنبال راه‌حلی پایدارتر و ایمن‌تر در مورد مراقبت‌های بهداشتی هستند، لباس‌های یکبار مصرف جراحی ممکن است پاسخ دهند.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس ام ار ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *