گان جراحی به انگلیسی چیست؟

گان جراحی چیست

گان جراحی لباس یا پوشش بلندی است که افراد درگیر در امور پزشکی و بیمارستانی نظیر جراح، متخصصان و کارشناسان بیهوشی، کارشناسان اتاق عمل و پرستار ها برای جلوگیری از آلودگی های میکرو ارگانیسم و نفوذ خون آبه در حین جراحی استفاده میگردد.

گان جراحی به انگلیسی

گان جراحی به طور بین المللی در همه کشور ها در مراکز درمانی و بیمارستان ها توسط پزشکان و کادر درمان  مورد استفاده قرار میگیرد و با استاندارد های جهانی تقریبا مشابهی تهیه و تولید میگردد.

در اصل در انگلیسی به گان جراحی scrubs گفته میشود  که به طور کلی شامل گان جراح، گان بیمار و اسکراب دندانپزشکی و پزشکی میشود. از طرفی واژه Surgical gown نیز به طور اختصاصی برای گان جراحی به کار برده میشود.

Surgical gown

بیشتر بخوانی: کلاه دندانپزشکی زنانه

انواع گان جراحی

گان جراحی متناسب کاربرد هایی که در بخش های متفاوت بیمارستان دارد، شامل انواع گوناگون از نظر رنگ، پارچه و گرماژ  میباشد.

رنگ گان جراحی:

گان جراحی عموما به رنگ سبز و آبی تولید میشود اما در اتاق عمل گان جراحی سبز کاربرد بالاتری دارد چراکه مانع خستگی چشم جراح میگردد و از آنجایی که مکمل رنگ قرمز است با توجه به میزان نور موجود در اتاق عمل خون را نیز به راحتی میبیند.

گان جراحی آبی نیز در سایر بخش ها استفاده میگردد البته لازم به ذکر است که از این گان ها علاوه بر محیط های بیمارستانی در آرایشگاه ها، کارخانه جات تولیدی و… نیز استفاده میگردد که بیشتر به رنگ  های آبی، صورتی و خاکستری میباشد.

پارچه گان جراحی:

علاوه بر رنگ، پارچه ای که گان جراحی از آن تولید میشود بسیار مهم است چراکه ساعت های زیادی این گان بر تن کادر پزشکی است پس باید از پارچه ای استفاده گردد که علاوه بر جلوگیری از نفوذ آلودگی و مایعات، ضد تعریق هم باشد. به طور کلی پارچه هایی که برای تولید گان جراحی یا سایر البسه و تجهیزات یکبار مصرف پزشکی نظیر کلاه اسکراب جراحی، کاور آستین، روتختی و رول روتختی بیمارستانی استفاده میشود فاقد تارو پود بوده که از بین منافذ پارچه آلودگی های میکرو ارگانیسم عبور نکند به همین دلیل از پارچه نبافته اسپان باند یا پلی استر و پنبه استفاده میگردد.

پارچه ها نیز دو نوع یکبار مصرف و چندبار مصرف دارند که هرکدام مزایای خاص خود را دارد به عنوان مثال گان جراحی یکبار مصرف نظیر گان جراحی نایلونی و گان جراحی اسپان باند را میتوان با قیمت ارزان تر خریداری نمود و از طرفی گان جراحی چندبار مصرف را میتوان به راحتی پس از شستشو مجددا مورد استفاده قرار داد.

بیشتر بخوانید: کاور آستین پارچه ای

گرماژ گان جراحی:

نکته مهمی که در تهیه گان جراحی وجود دارد توجه به گرماژ آن میباشد.

گان جراحی از 38 تا 50 گرم  در بازار موجود است که هرچقدر گرماژ محصول بالاتر میرود ضخامت و مقاومت آن بیشتر بوده و در نتیجه قیمت بالاتری هم دارد.

امیدوارم مطالب فوق برای شما عزیزان علاقه مند به این حوزه مفید واقع شده باشد همچنین میتوانید جهت دریافت مشاوره و خرید عمده  البسه یکبار مصرف بیمارستانی از طریق راه ارتباطی موجود با ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *