مواردی که باید در هنگام دوخت اسکراب در نظر بگیرید

هر زمان که پزشک، پرستار یا هر کارمند بیمارستان را می بینید، احتمال زیادی وجود دارد که آنها از اسکراب استفاده کنند.
این لباس یا لباس بهداشتی در اصل برای استفاده توسط جراحان و کارکنان پشتیبانی آنها در اتاق های جراحی طراحی شده بود.
و به عنوان اسکراب شناخته میشود زیرا جراحان معمولاً آنها را هنگام استریل کردن یا تمیز کردن خود قبل از ورود به اتاق عمل روی آنها قرار می دهند.
امروزه دیگر اسکراب ها فقط به جراحان و کارکنان جراحی محدود نمی شود. آنها به لباس انتخابی برای همه کارکنان مراقبت های بهداشتی، از جمله دامپزشکان تبدیل شده اند.
بیشتر بخوانید: قیمت گان جراح استریل

اسکراب ها در محیط هایی استفاده می شوند که خطر تماس با عوامل بیماری زا مختلف را دارند.

در واقع، با گسترش همه‌گیری کووید-19، اسکراب‌ها  همراه با ماسک‌های صورت و تجهیزات حفاظتی به عنوان یونیفرم قهرمانان شناخته می‌شوند.

با کاربرد و محافظت اضافی در برابر عوامل عفونی که اسکراب ها می توانند ارائه دهند، تعجب آور نیست که بسیاری از افراد، به ویژه کارکنان بهداشت، بخواهند اسکراب های بیشتری را برای استفاده خود تهیه کنند.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس ام ار ای

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، بدانید که واضح ترین راه برای دستیابی به مجموعه ای جدید از اسکراب ها، خرید آن از یک فروشگاه معتبر است.

از آنجایی که تعداد بیشتری از کارکنان بهداشتی در مبارزه با کووید-19 پاسخگوی خط اول شدند، تامین کنندگان مملو از سفارشات شده اند.

بنابراین اکنون، سوال مهم این است که آیا می توانید اسکراب های خود را بدوزید؟ خوب، پاسخ کاملاً بله است. اگر چرخ خیاطی دارید، می توانید روی اسکراب های خود کار کنید.

بیشتر بخوانید: کاور آستین پارچه ای

حتی اگر از پارچه و دوخت بی اطلاع هستید، نگران نباشید. دوخت اسکراب برای خودتان ساده و آسان است.

نکاتی برای دوخت اسکراب شخصی

 1. حداقل دستورالعمل ها را برای اسکراب ها بدانید

اسکراب های جراحی یا بیمارستانی برای دستگاه های پزشکی به عنوان کلاس طبقه بندی می شوند. به این ترتیب، ساخت آنها توسط دستورالعمل های دقیق تنظیم شده توسط نهادهای نظارتی مختلف نظارت می شود.

یکی از دلایل اصلی این است که خرید اسکراب های پزشکی همیشه باید اولین گزینه شما قبل از دوختن آن برای خود باشد.

بیشتر بخوانید: کلاه پرستاری پارچه ای

اگر فقط برای استفاده خودتان اسکراب درست می کنید، لازم نیست در نهادهای نظارتی ثبت نام کنید. اما دانستن دستورالعمل های اولیه آنها مفید است زیرا شما در حال ساخت محصولی هستید که در یک محیط پزشکی استفاده می شود.

به یاد داشته باشید، اسکراب ها باید درجه ای از محافظت را در طول انجام وظیفه پزشکی ایجاد کنند، آنها مانند لباس های معمولی نیستند.

 1. پارچه خود را انتخاب کنید

قبل از برش و دوخت، ابتدا باید پارچه ای را که برای اسکراب خود استفاده می کنید انتخاب کنید. برای این نوع لباس می توانید از بین چهار پارچه اصلی انتخاب کنید.

 • پنبه: این پارچه سنتی است که برای تهیه اسکراب استفاده می شود. نرم، سبک، جاذب و قابل تنفس است. پوشیدن پنبه راحت است و می توان آن را اتو کرد، به این معنی که می توانید پس از شستن آن را برای ضدعفونی بیشتر حرارت اعمال کنید. از جنبه منفی، پنبه به راحتی می تواند چروک شود و مستعد چروک شدن و محو شدن است.

بیشتر بخوانید: تولید کننده روپوش بیمارستانی

 • پلی استر: این الیاف مصنوعی بادوام است. در برابر چین و چروک و لکه مقاوم است. همچنین ضد انقباض است. پلی استر به سرعت خشک می شود و مراقبت از آن آسان است. اما در اثر حرارت به راحتی آسیب می بیند، بنابراین نباید برای این پارچه اتو کرد. همچنین جاذب نیست و حس ابریشمی پنبه را ارائه نمی دهد.
 • اسپندکس: این پارچه مصنوعی بسیاری از ویژگی های پلی استر را دارد. بسیار بادوام و در عین حال سبک است. اسپندکس امکان حرکت بهتر را فراهم می کند زیرا می توان آن را کشیده و به شکل اولیه خود بازگرداند. ممکن است بافت سختی داشته باشد، اما می تواند سایش و تعریق را به حداقل برساند.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس اسکراب زنانه

 • ریون: این پارچه نیمه مصنوعی می تواند خواص پنبه را تقلید کند، اما آنقدرها هم گران نیست. حس نرم و جاذب دارد و همچنین به راحتی چروک می شود. به اندازه پلی استر یا اسپندکس بادوام نیست. بنابراین، شستشوی دست ممکن است بهترین گزینه برای مراقبت از پارچه ابریشم مصنوعی باشد.
 • پارچه ترکیبی:  چهار نوع پارچه معمولاً با یکدیگر ترکیب می شوند تا مزایا و معایب آنها را متعادل کنند. پلی استر معمولاً با پنبه یا اسپندکس ترکیب می شود تا مواد بادوام و راحت تر برای اسکراب به دست آید.

هنگام انتخاب پارچه، دوام و راحتی را انتخاب کنید. اسکراب های شما در یک محیط پزشکی با سرعت بالا استفاده خواهد شد. مطمئن شوید که آنها می توانند ضرب و شتم را تحمل کنند و حتی پس از یک روز کاری طولانی همچنان احساس راحتی کنند.

بیشتر بخوانید: روپوش دندانپزشکی مردانه

 1. اندازه گیری های خود را انجام دهید

پس از تصمیم گیری در مورد پارچه، می توانید اندازه گیری خود را شروع کنید. شاید لازم باشد از کسی کمک بخواهید تا مطمئن شوید اعداد دقیق هستند.

با استفاده از یک متر نوار، اندازه های سینه، کمر، باسن و داخل پاها را برای درز اندازه گیری کنید. هنگام اندازه گیری دور کمر، اندازه گیری نوار را شل نگه دارید تا کمکی برای کمر شما ایجاد شود. اگر تصمیم دارید شلوار اسکراب نیز بسازید، می‌توانید با اندازه‌گیری دور کمر خود سخاوتمند باشید تا راحتی را تضمین کنید. به یاد داشته باشید، شلوار اسکراب اساساً شلوار بند کشی است.

 1. الگوی خود را انتخاب کنید و بسازید

الگوهای بسیاری برای اسکراب وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین یا از کاتالوگ ها تهیه کنید. اگر برای پیدا کردن یک الگو مشکل دارید، فقط از طرح‌هایی پیروی کنید که لباسی با یقه V شکل و شلوار بند کشی معمولی دارد.

بیشتر بخوانید: خرید کلاه اسکراب

حواستان به آستین ها هم باشد. برخی از اسکراب های طبی آستین های جداگانه ای روی بدن دوخته شده اند، در حالی که برخی دیگر آستین های دولمان دارند که همراه با بدن بریده شده اند. مانند کمر برای شلوار، می توانید با اندازه آستین خود سخاوتمند باشید. شما نمی خواهید آستین های اسکراب شما به راحتی پاره شود و خیلی سفت شود.

 1. شکل دادن به پارچه 

مرحله بعدی این است که پارچه را مطابق الگوی خود برش دهید. الگو را به پارچه سنجاق کنید، سپس پارچه را به دنبال الگو به عنوان راهنما برش دهید. مطمئن شوید که قطعات کاملی را که به هم می‌دوزید به پایان می‌رسانید. همانطور که شکل ها را برش می دهید، ممکن است یک یا دو قطعه اضافی برای هر شکل داشته باشید تا در صورت آسیب دیدن برخی از اشکال در حین دوخت، مجبور نباشید به مربع اول برگردید.

بیشتر بخوانید: فروش روتختی بیمارستانی

 1. شکل ها را به هم بدوزید

پس از اتمام ساختن شکل ها، آخرین مرحله دوختن آنها به یکدیگر است. برای اسکراب های بالا، شروع به دوخت اشکال جلو و پشت کنید. این کار را در امتداد درزها، از داخل به بیرون انجام دهید. وقتی پیراهن را سمت راست به بیرون می چرخانید.

شما باید با درزهای پنهان در داخل پایان دهید. بعد از بدنه، در ادامه آستین ها را بدوزید. در نهایت آستین ها را روی بدنه بچسبانید.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس بیمارستانی تترون

بعد از اولین کوک به هر درز برگردید و یک پاس دیگر بزنید. به این کار دوخت بیش از حد گفته می شود و می تواند دوام بیشتری را برای اسکراب های تمام شده شما فراهم کند. در نهایت، فراموش نکنید که اسکراب هایی را که درست کرده اید امتحان کنید و مطمئن شوید که کاملا متناسب با شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *