8 نوع لباس بیمارستانی پزشکی و بیمار

8 نوع لباس بیمارستانی پزشکی و بیمار وجود دارد که پیش از خرید و استفاده باید آن را بشناسید.

شاید گمان کنید که  همه روپوش‌ های بیمارستانی ظاهر مشابه دارند و از یک مدل پیروی میکنند، اما در اصل آنها یکسان تولید نمی‌شوند  بلکه انواع مختلفی از لباس های بیمارستانی با هدف و کاربری متفاوت تولید یا دوخته میشوند.

برخی از لباس های بیمارستانی برای جراحان، پزشک ها، پرستاران و کادر درمان و برخی دیگر برای استفاده و پوشش بیماران طراحی و تولید میشوند، حال در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف لباس یکبارمصرف بیمارستانی آشنا کنیم. که بتوانید  خرید لباس بیمارستانی برای بیماران را راحت تر و بهتر انجام دهید.

بیشتر بخوانید: قیمت کاور آستین پارچه ای

لباس بیمارستانی پزشکی

لباس بیمارستانی پزشکی به روپوش هایی اطلاق میگردد که  توسط جراحان، پرستاران، پرسنل اتاق عمل و سایر کادر پزشکی برای محافظت از لباس هایشان در برابر مایعاتی نظیر خون و دارو، میکروب ها و باکتری ها استفاده می شود.

لباس بیمارستانی پزشکی ممکن است با نام‌های متعددی مانند روپوش جراحی، لباس ایزوله، روپوش پزشکی، روپوش غیر جراحی و روپوش یا لباس اتاق عمل نامیده شوند.

انواع مختلف این لباس های بیمارستانی متناسب با نوع طراحی و جنس پارچه شان میتوانند سطوح مختلفی از محافظت را برای موقعیت‌های کم خطر تا پرخطر ارائه دهند، به همین مضمون انتخاب نوع لباس بیمارستانی بسیار مهم میباشد.

انواع اصلی البسه پزشکی عبارتند از:

  • لباس های غیر جراحی : لباس های غیر جراحی شامل روپوش های چندمنظوره ای میشود که در زمانی که خطر آلودگی کم تا متوسط ​​وجود دارد مورد استفاده قرار میگیرند این لباس ها شامل اسکراب پزشکی و اسکراب دندانپزشکی میشود که آنها از مواد چند لایه ساخته شده اند و  معمولاً برای ایجاد مقاومت در برابر آلودگی و مایعات  در روزمره کاربرد دارند. در نتیجه در زمانی که خطر آلودگی بالاتری وجود دارد یا در عمل های جراحی، پرسنل پزشکی به روپوش هایی با محافظت بیشتر از اسکراب نیاز دارند.
  • گان جراحی : گان جراحی در زمانی که به سطح بالایی از محافظت نیاز است (برای مثال، زمان جراحی یا کاری که سبب خونریزی ای میشود که می تواند موجب انتقال هپاتیت یا HIV شود) پوشیده می شود. اگان جراحی از جنس پلاستیک یا نوع دیگری از پارچه ضد آب  مانند اسپان باند ساخته میشود که  که مانع جذب مایعات شود. گان جراحی  برای محافظت بیشتر روی اسکراب ها یا لباس های دیگر پوشیده می شوند.
  • لباس ایزوله : لباس ایزوله جراحی همانطور که از نامش پیداست برای محیط ایزوله طراحی شده است. لباس ایزوله به صورت کلاه دار بوده  و در این نوع پوشش محافظت بیشتر روی کاف تا آرنج و جلو از سینه به پایین متمرکز است. روپوش های عایق جراحی محافظت بیشتری از قسمت بالای سینه و بازوها و همچنین بقیه بدن می کنند. آنها در طول روش های جراحی با خطر آلودگی بالاتر استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: کلاه دندانپزشکی زنانه

 

لباس بیمارستانی بیمار

لباس بیمارستانی  بیمار پوششی است که بیماران جهت اقدامات پزشکی مختلفی نظیر: معاینه معمولی یا  جراحی تجربی، می پوشند. این روپوش ها بر خلاف لباس بیمارستانی کادر پزشکی برای محافظت طراحی نشده اند، بلکه به گونه ای طراحی شده اند که پرسنل پزشکی بتوانند به راحتی برای معاینه یا جراحی به بیمار دسترسی داشته باشند. به طور معمول همه بیماران در برخی مواقع مجبور به پوشیدن لباس بیمارستانی بیمار هستند.

ب انواع لباس بیمارستانی ای که برای بیماران طراحی و تولید شده استف شامل موارد زیر میشود:

  • لباس بیمار یکبار مصرف : لباس یکبار مصرف بیمار معمولاً از جنس نایلون یا اسپان باند ساخته می‌شوند و برای یک بار استفاده و سپس دور ریختن طراحی و تولید شده‌اند. خرید لباس یکبار مصرف بیمارستانی از لباس پارچه ای ارزان تر است البته باید توجه نمود چون نمیتوان مجددا از لباس یکبار مصرف استفاده کرد ناچارا باید بیشتر خریداری نمود در نتیجه ممکن است تهیه آن به مرور زمان نسبت به پارچه ای افزایش هزینه داشته باشد.
  • لباس بیمار پارچه ای : لباس بیمار پارچه ای از پارچه: تترون، پنبه، پلی استر یا ترکیبی از هر پنبه و پلی استر ساخته می‌شوند. مزیت استفاده از لباس بیمارستانی پارچه ای، ضخامت بالاتر و پوشش راحت تر نسبت به لباس های یکبار مصرف قابلیت شستشو  و استفاده چندباره آن است که در نتیجه سبب کاهش ضایعات میگردد.
  • گان بیمار : اگر تابحال عمل جراحی داشته اید و به بیمارستان رفته اید قطعا گان بیمار را پوشیده اید. گان بیمار از نظر پوشش از پانل جلویی کاملا پوشیده است  در حالی که قسمت پشتی از وسط لباس باز میباشد تا بتوان لباس رابه راحتی پوشید و درآورد اما برای پوشش کامل در پشت لباس بند هایی طراحی شده که از پشت گردن و کمر قابل گره کردن و بسته شدن است.
  • لباس بیمار مدل کراواتی: این نوع پوشش بیمار به دلیل اینکه در هنگام پوشیدن به جای بند عقب رو بند پهن به شکل کراوات در جلوی لباس قرار دارند و پانل ها روی هم قرار میگیرند پوشش بیشتری برای بیمار فراهم میکنند، اما می تواند دسترسی پزشکان به بیماران را دشوارتر کند. و به همین دلیل در بازار رایج نبوده و از محبوبیت کمتری برخوردار است.
  • لباس‌های IV : لباس IV به روپوشی گفته میشود که روی شانه ها شکاف هایی طراحی شده تا  دسترسی آسان به خط IV را فراهم کنند. این شکاف را جهت باز و بسته شدن آستین ها میتوان با گیره پوشاند و یا باز نمود.

 

 در ضمن برای بیمارانی که طولانی مدت در بیمارستان بستری هستند مجوز استفاده از لباس های تطبیقی را میدهند که علاوه بر دسترسی آسان تر برای کادر درمان پوشیدن آن ها از لباس بیمارستانی استاندارد راحت تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *