چگونه از اسکراب های پزشکی خود مراقبت کنید تا دوام بیشتری داشته باشند

چه در یک دانشکده پزشکی باشید، چه یک پرستار یا پزشک، پوشیدن اسکراب های پزشکی تمیز و مرتب برای ظاهر حرفه ای، حفظ ایمنی و سلامت بیماران شما ضروری است. دانستن نحوه مراقبت از اسکراب های پزشکی باعث می شود که ظاهر بهتری، ماندگاری بیشتری داشته باشند و از شما و بیمارانتان در برابر باکتری ها محافظت کنند.

چگونه اسکراب های خود را برای مدت طولانی تری به بهترین شکل نگه دارید؟

اینکه لباس های طبی شما چند فصل دوام می آورد، به نحوه مراقبت شما برمی گردد. روش شستشو، آبکشی و خشک کردن معمولی برای اسکراب های پزشکی شما کارساز نیست. آن ها نیاز به مراقبت ویژه و نگهداری منظم دارند. اسکراب ها تقریباً هر روز پوشیده می شوند و ممکن است به زودی فرسوده شوند. تنها راه برای ماندگاری اسکراب‌ها، صرف زمان و تلاش اضافی برای ضدعفونی کردن و بازگرداندن آن‌ها به حالت اولیه برای شیفت بعدی است.

 

 

 • برچسب دستورالعمل های مراقبت را بخوانید

ممکن است فکر کنید نیازی به صحبت در مورد آن نیست. اما بهتر است بدانید دستورالعمل های مراقبت، اطلاعات دقیقی در مورد نحوه شستشو و مراقبت از اسکراب ها به شما می دهد.

 • قبل از شستن لباس ها را پشت رو کنید

پشت رو کردن لباس‌هایتان قبل از شستن یک روش مفید برای حفظ یکپارچگی رنگ و ماندگاری پارچه است. با این کار از ساییدگی سطح پارچه در شستشو جلوگیری می کنید. پیلینگ (لایه برداری) به دلیل ساییدگی و پارگی منظم لباس ایجاد می شود و اگرچه بر عملکرد اسکراب پزشکی تأثیر نمی گذارد، می تواند لباس ها را ناخوشایند و فرسوده کند. علاوه بر این، مهم است که اسکراب ها را پشت رو خشک کنید تا احتمال محو شدن رنگ کاهش یابد.

 • هرگز از سفید کننده کلر روی اسکراب های خود استفاده نکنید!

همیشه اسکراب های طبی خود را جداگانه بشویید . هرگز از سفید کننده کلر و پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن اسکراب های خود استفاده نکنید زیرا باعث فرسوده شدن لباس ها می شود. در عوض، می‌توانید یک شوینده معمولی برای شستن اسکراب پزشکی انتخاب کنید .

 • اسکراب های خود را بیش از حد خشک نکنید

از خشک کردن بیش از حد اسکراب های خودداری کنید زیرا باعث از بین رفتن درخشندگی اسکراب های شما می شود و منجر به محو شدن شدید رنگ و چروک شدن پارچه می شود. مخصوصاً برای اسکراب های طبی رنگ روشن بد است.

خشک شدن بیش از حد نیز می تواند الیاف مواد لباس را به شدت ضعیف کند. مطمئن شوید که اسکراب ها را برای مدت طولانی و در دمای بالا در خشک کن نگذارید.

 • لکه ها را تا حد امکان سریع درمان کنید

اجازه ندهید لکه ها برای مدت طولانی روی اسکراب شما بنشینند. ممکن است برای پاک کردن لکه ها در محل کار وقت نداشته باشید، اما مطمئن شوید که اسکراب های خود را هر چه زودتر خواهید شست. اگر به سختی تحت فشار هستید، از دستمال مرطوب الکلی یا پارچه مرطوب استفاده کنید تا لکه ها برای مدت طولانی بر روی لباس باقی نمانند.

 • اسکراب های خود را از سایر مواد قابل شستشو جدا کنید

ا قبل از بارگیری ماشین لباسشویی، اسکراب های خود را از سایر مواد قابل شستشو جدا کنید. اسکراب های استفاده شده ممکن است حامل باکتری ها و سایر میکروب ها باشند که می توانند به راحتی از سطح اسکراب شما به لباس های دیگر و بقیه خانه منتقل شوند.

با شستن آنها به طور جداگانه، می توانید از آلودگی میکروب ها و باکتری ها به بقیه لباس ها جلوگیری کنید. علاوه بر این، به جلوگیری از آسیب یا تغییر رنگ اسکراب های شما به دلیل لباس های دیگر کمک می کند.

 • از اتوی داغ غافل نشوید

حتی اگر اسکراب‌هایتان مرتب به نظر می‌رسند، اتوکشی را فراموش نکنید. میکروارگانیسم های زیادی در محیط های مراقبت های بهداشتی وجود دارد. گرما پتانسیل ضدعفونی لباس ها را دارد. پرس حرارتی اسکراب های پزشکی پس از شستن آنها به از بین بردن باکتری های مزاحم که به اسکراب شما چسبیده اند کمک می کند.

 • قبل از تا زدن، اسکراب های خود را به طور کامل بررسی کنید

اسکراب خود را به دقت بررسی کنید تا از وجود لکه ها، نخ های شل یا سوراخ مطلع شوید. در صورت وجود، نخ های شل را قطع کرده و سوراخ ها را ایجاد کنید. لکه ها را به خاطر بسپارید تا دفعه بعد که می شویید بتوانید روی بر طرف کردن آنها کار کنید.

 • اسکراب های خود را فقط هنگام کار بپوشید

بهتر است اسکراب های خود را فقط در ساعات کاری بپوشید. علاوه بر این، تنها پس از رسیدن به رختکن واحد، اسکراب خود را عوض کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از ترک واحد خود لباس های معمولی خود را بپوشید.

می‌توانید لباس های استریل را با استفاده از یک کیسه پلاستیکی مخصوص لباس آویزان کنید یا آن‌ها را در یک کشوی جداگانه قرار دهید تا زمان شستشو فرا برسد تا بقیه لباس‌ها را آلوده نکنند

 • عطر را مستقیماً روی اسکراب خود اسپری نکنید

عطر لکه های ناخوشایندی بر روی لباس پزشکی شما به جا می گذارد از این رو عطر را مستقیم روی آن اسپری نکنید. همچنین، اجازه ندهید لوسیون ها روی اسکراب های شما نفوذ کنند، زیرا شستشوی آن ها بسیار سخت است.

چگونه لکه ها را از اسکراب های خود پاک کنید

می دانید به سادگی نمی توان از ایجاد لکه بر روی اسکراب جلوگیری کرد. اسکراب  شما می تواند در حین کار به انواع لکه ها آغشته شود. دانستن چگونگی خلاص شدن از شر لکه ها، بسته به ماهیت آنها، می تواند مفید باشد.

 • قبل از شستشو از لکه بردار رنگی استفاده کنید

برای پاک کردن لکه‌ها از لباس‌های پزشکی خود، مطمئن شوید که از لکه‌بر ایمن استفاده می‌کنید. این کار به شما کمک می کند تا یکپارچگی رنگ اسکراب های خود را حفظ کنید و در عین حال از شر لکه ها خلاص شوید. بیایید نگاهی به برخی از لکه ها و روش های رایج حذف بیندازیم.

 

نوع لکه

نوع درمان

خونلکه را با آب سرد خیس کنید و یک تکه صابون روی لکه بمالید. در حین مالش، آب سرد را مستقیماً روی لکه بریزید تا زمانی که بتوانید محو شدن آن را مشاهده کنید. اگر می خواهید علامت خون را به طور جادویی ناپدید کنید، سعی کنید پراکسید هیدروژن را مستقیماً روی لکه بمالید.
عرقمی توانید لکه های عرق را به راحتی با مخلوط 1 قاشق غذاخوری سرکه در نصف فنجان آب سرد پاک کنید.
استفراغ و یا مدفوعبا حذف ذرات جامد و شستشو با آب سرد شروع کنید. لکه را برای مدتی در مخلوط یک لیتر آب گرم و 1 قاشق غذاخوری آمونیاک خیس کنید. حالا با استفاده از مسواک، لکه را به آرامی لمس کنید. می توانید مشاهده کنید که لکه به آرامی محو می شود. پس از برداشتن کامل، اسکراب ها را کاملا بشویید تا آمونیاک از روی لباس ها گرفته شود. در صورت نیاز این روش را تکرار کنید.
ادراراسکراب های آغشته به ادرار را حداقل برای چند ساعت در مخلوطی از آب سرد و آمونیاک خیس کنید. برای از بین بردن لکه ادرار و بوی آن، این زمان کافی باشد.
پمادبا پاک کردن پماد اضافی از لباس شروع کنید. سپس نشاسته ذرت را  بپاشید و بمالید تا کاملا جذب شود. در نهایت لباس را با آب سرد بشویید.
قهوههر چه زودتر لکه قهوه را از روی لباس پاک کنید، برای لباس شما بهتر خواهد بود. لکه را فوراً با استفاده از یک حوله دستی یا دستمال پاک کنید تا مایع اضافی خارج شود. کمی جوش شیرین روی لکه بپاشید. دقت کنید از مالش دادن بپرهیزید.
لکه دارویی بر پایه روغنبا پاشیدن پودر بچه روی لکه روغن اضافی را از بین ببرید. یا قبل از شستشو می توانید از مقداری صابون ظرفشویی معمولی نیز روی روغن استفاده کنید.
جوهرظرفی را بردارید و مقدار مساوی آب و الکل را با هم مخلوط کنید. با استفاده از یک بطری اسپری یا حتی یک تکه پارچه، مخلوط را روی لکه بکشید. تا زمانی که لباس کاملاً اشباع به نظر برسد به زدن ادامه دهید. بگذارید این لباس خیس شده چند ساعت قبل از شستشو بماند. علاوه بر این، اسپری موی معمولی شما روی لکه های جوهر نیز به خوبی کار می کند.

 

نحوه شستشوی اسکراب ها بر اساس نوع پارچه

پنبه

اگر اسکراب های شما 100% پنبه هستند، بهتر است آنها را با آب سرد بشویید. بیشتر پارچه‌های نخی جمع می‌شوند، بنابراین اسکراب‌های خود را با کمترین حالت خشک کن، خشک کنید تا چروکیدگی به حداقل برسد.

پلی استر یا ابریشم

مصنوعی اگر لباس های پرستاری شما از پلی استر یا ابریشم مصنوعی تولید شده باشد شستشو با  آب سرد ملایم عالی خواهد بود. از آنجایی که نیازی به نگرانی در مورد کوچک شدن ندارید، می توانید به سادگی لباس را روی یک بند آویزان کنید.

پلی استر یا پنبه

برای اسکراب ها از پارچه ترکیبی پلی استر یا پنبه تولید شده اند، بهتر است آنها را در آب گرم بشویید. می توانید از خشک کن با حرارت کم استفاده کنید یا آنها را آویزان کنید تا خشک شوند.

پلی استر، ریون و یا اسپندکس

اسکراب های تولید شده از پلی استر، ریون و یا اسپندکس خود را با آب گرم بشویید. در مورد خشک کردن، از کمترین درجه حرارت روی خشک کن استفاده کنید یا آنها را روی یک بند آویزان کنید.

بسته بندی

مراقبت از اسکراب های طبی خود را از همان اولین شستن آنها شروع کنید، برای تمیز کردن اسکراب ها تا زمانی که کثیف شود صبر نکنید. اگرچه ممکن است در ابتدا زمان‌بر به نظر برسد، اما در دراز مدت، بسیار تاثیرگذاری خواهد بود.

غیرممکن است که اسکراب های پزشکی خود را کثیف یا لکه دار نکنید. با این حال، می توان آنها را به طور کامل شستشو داد و لکه ها را از بین برد. اسکراب ها معمولا از پارچه های مقاوم در برابر لکه تولید می شوند.

اگرچه آنها به سرعت لباس های معمولی شما فرسوده نمی شوند، اما با انواع میکروب ها، باکتری ها و آلودگی ها مواجه می شوند. برای ماندگاری بیشتر اسکراب ها، تمیز نگه داشتن آنها، ضدعفونی کردن برای شیفت بعدی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *