روپوش آزمایشگاهی

وقتی مردم پزشک را تصور می کنن، اولین چیزی که تصور می کنند یک پوشش آزمایشگاهی با یک گوشی پزشکی است این روپوش ها از پنبه سفید یا رنگ بسیار روشن، کتان، ترکیبی از پلی استر پنبه ای ساخته شده است که می توان آن را به طور کامل در دمای بالا تمیز و شستشو داد و تشخیص تمیز بودن آن آسان است.

در حالی که استفاده از روپوش آزمایشگاهی فقط به پزشکان محدود نمی‌شود، زیرا دانشمندان در آزمایشگاه اغلب از روپوش آزمایشگاهی برای محافظت از خود استفاده می‌کنند، بلکه عموماً به محیط پزشکی مرتبط است. روپوش سفید آزمایشگاهی، تمیز و چشمگیر به‌ عنوان مکمل لباس کار پزشکان در نظر گرفته می‌شوند،

اهمیت استفاده از روپوش آزمایشگاهی؟

پوشش آزمایشگاهی بخشی از ست حفاظت شخصی PPE است زیرا نه تنها توسط پزشکان استفاده می شود بلکه برای دانشجویان پزشکی مشتاق در آزمایشگاه ها نیز اجباری شده است.

روپوش های آزمایشگاهی در آزمایشگاه‌های علمی و برای متخصصان پزشکی به دلایل زیر مفید هستند:

  • پاشش های شیمیایی کوچک، هرگونه محافظت تصادفی در تماس با پوست و لباس.
  • در صورت عدم اطمینان از ریختن یا پاشش مواد خطرناک، روکش آزمایشگاه به عنوان یک مانع قابل جابجایی عمل می کند.
  • خارج از یک محیط استریل، از گسترش آلودگی جلوگیری کرده و آن را کند می کند.

بیشتر بخوانید: روپوش کلینیک زیبایی

عملکرد اساسی و اصلی یک روپوش آزمایشگاهی محافظت از بدن (و لباس) در برابر آسیب در حین رسیدگی به خطرات شیمیایی است، همچنین زمانی که نشت، انفجار، هر گونه موقعیت آتش سوزی اضطراری و تعداد کمی از رویدادهای پیش بینی نشده دیگر ممکن است در داخل آزمایشگاه رخ دهد.

انواع روپوش آزمایشگاهی:

انواع روپوش های آزمایشگاهی در انواع بلند و کوتاه و سفید و رنگ های متنوع تولید می گردد که ما در این مطلب به اختصار به آنان می پردازیم

روپوش سفید بلند آزمایشگاهی / کت سفید دکتر

این نوع کت های آزمایشگاهی در اندازه های مختلف از 36 تا 42 اینچ هستند و معمولا تا زانوی پوشنده می رسد. همچنین چنین پوشش های آزمایشگاهی برای محافظت فوق العاده از نشت، آلودگی و باکتری ها مشاهده می شوند.

شیمیدان ها، داروسازان و سایر افرادی که در آزمایشگاه های پاتولوژی کار می کنند ترجیح می دهند از این نوع کت های آزمایشگاهی استفاده کنند.

کت سفید بلند آزمایشگاهی

بیشتر بخوانید: قیمت لباس اسکراب زنانه

کت سفید کوتاه پزشکی

معمولاً این نوع کت پزشکی از روپوش های آزمایشگاهی اغلب کوتاه‌تر بوده و از 28 تا 35 اینچ طول دارند.

این کت های سفید پزشکی تقریباً تا وسط ران طول دارند.

کت های پزشکی بلند با افزودن 2 اینچ به طول و آستین متمایز می شوند. این برای آن دسته از افراد پزشکی با بازوهای دراز مناسب است.

کت سفید کوتاه آزمایشگاهی

کت آزمایشگاه مشاوره

کت های آزمایشگاهی مشاوره به طور کلی کت دکتر هستند زیرا اکثر پزشکان آن را در طول دوره های مشاوره خود می پوشند. این روکش های آزمایشگاهی بسیار شبیه به روکش های آزمایشگاهی استاندارد هستند. امروزه زنان کت های آزمایشگاهی خود را به روش های مختلف می پوشند تا ظاهری شیک و زنانه به آنها ببخشند.

بیشتر بخوانید: اسکراب پزشکی خارجی

مانتو آزمایشگاهی مد

برای داشتن ظاهری جذاب، این کت‌های آزمایشگاهی تناسب باریکی با عناصر مد روز مانند درزهای پرنسسی، کمربند پشتی، دارت و بسیاری از ترکیب‌های دیگر دارند. این نوع ژاکت‌های آزمایشگاهی دارای پرده‌ای زیبا هستند و هیکل افراد حرفه‌ای را که آن را می‌پوشند، صاف می‌کنند.

مانتو آزمایشگاهی مد

بیشتر بخوانید: اسکراب پزشکی طرح دار

روپوش رنگی آزمایشگاهی

امروزه با پیشرفت و ارتقای استانداردهای جامعه پزشکی، کت روپوش های رنگی آزمایشگاهی مد روزتر شده اند. روپوش‌های رنگی آزمایشگاهی در محیط‌های پزشکی رایج‌تر و مرسوم‌تر می‌شوند، زیرا چشم‌گیر و جذاب به نظر می‌رسند و می‌توان آن‌ها را از نظر شغلی متمایز کرد.

روپوش رنگی آزمایشگاهی

نکاتی که باید قبل از خرید روپوش آزمایشگاهی در نظر بگیرید

روپوش های آزمایشگاهی، مانند سایر مواد پوشاک، در طول زمان دستخوش تحولات چشمگیری شده‌اند و به مهم‌ترین بخش محصولات آزمایشگاهی در صنعت پزشکی تبدیل شده‌اند.

روپوش آزمایشگاهی نیاز مدیکال نشانه احترام و اعتماد هستند و به عنوان یک نماد این حرفه معرفی می گردند.

امروزه طیف گسترده ای از پوشش های آزمایشگاهی در انواع سبک ها، طول ها و پارچه های مختلف می توان انتخاب کرد.

برای مثال، روپوش آزمایشگاهی در سبک های مختلف، طول، هر کدام دارای برش یا طرح خاص خود، مقدار جیب، بسته شدن، دکمه ها، پارچه و سایر ویژگی ها هستند.

بیشتر بخوانید: قیمت لباس ام ار ای

عمدتاً درک این نکته مهم است که همه روپوش های آزمایشگاهی یکسان نیستند و همه آنها به یک شکل تهیه نمی شوند.

انتخاب پوشش آزمایشگاهی حرفه ای صرفاً بر اساس نیازهای شغلی، راحتی و نیاز آنها است و علاوه بر این، جیب‌ها، دهانه‌ها، دسترسی به جیب‌های شلوار و مقاومت در برابر لکه یا چروک همگی عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند و به نیاز شغلی یا حرفه‌ای بستگی دارند.

دلایل محبوبیت روپوش آزمایشگاهی چیست؟

اگر هنوز مطمئن نیستید که چرا باید کت آزمایشگاهی برای کار بپوشید، در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید:

راحتی بی نظیر

با خرید روپوش آزمایشگاهی با کیفیت بالا، مطمئناً در محل کار احساس راحتی خواهید کرد. به طور کلی، دانشمندان و پزشکان در محیط‌های بسیار پر استرس کار می‌کنند و شغل‌های بسیار پر استرسی را دنبال می‌کنند، بنابراین پوشیدن این روپوش ها راحت می‌تواند از استرس آنها بکاهد.

روپوش آزمایشگاهی تولیدی نیاز مدیکال قابل تنفس، انعطاف‌پذیر و مقاوم در برابر رطوبت هستند، در مانع از عرق‌ کردن و تولید شده از فناوری پارچه مدرن هستند تا شما را در تمام طول روز سرحال نگه دارند.

با خواص دفع لکه ها، کار با مواد شیمیایی خطرناک اکنون آسان تر شده است و علاوه بر این، با تبدیل شدن مانتوهای آزمایشگاهی مد، امروزه یونیفرم های پزشکی دارای سبک، عملکرد، راحتی و کارایی بالایی هستند.

حرفه ای گرایی پیشرفته

وقتی برای محل کار روپوش آزمایشگاهی می پوشید، احتمالاً به ظاهر خود توجه می کنید و همانطور که کت های آزمایشگاهی ظاهری متمایز به شما می دهند، احتمالاً حرفه ای بودن شما بیشتر نشان  خواهد بود.

بسته به محیط مراقبت های بهداشتی که در آن کار می کنید، این روپوش ها حس تخصص و اقتدار را به شما می دهند.

به عنوان یک متخصص مراقبت های بهداشتی، برای شما مهم است که سطح اعتماد بیماران خود را به شما افزایش دهید، بنابراین پوشش های آزمایشگاهی اولین چیزی است که اعتبار شما را ایجاد می کند و شما را در بین بیماران متمایز می کند.

بی طرفی را نشان می دهد

یکی از ویژگی های مهم روپوش آزمایشگاهی بی طرف بودن آن است ویژگی ها یا جنسیت شما هیچ تاثیری بر نحوه ارائه مراقبت و عملکرد شما در محیط مراقبت های بهداشتی ندارد.

بنابراین، استاندارد کلی و ظاهر پوشش آزمایشگاهی ثابت می ماند. اندازه و طول یک کت آزمایشگاهی برای حرفه ای ها در کنار رنگ ها یک عامل تعیین کننده است.

ظاهری مرتب می دهد

نکته مهمی که به روپوش آزمایشگاهی از نظر یونیفرم پزشکی برتری می دهد این است که ظاهری مرتب، حرفه ای  می دهد.

در زمان ناهار یا هنگام خوردن میان وعده، می توانید به راحتی روپوش آزمایشگاهی خود را درآورید تا از لکه ها در امان بمانید.

بیشتر بخوانید: قیمت گان جراح استریل

به طور مشابه، هر گونه نشت از قلم یا آلاینده ها را می توان به راحتی از سطح شسته شود. علاوه بر این، این روپوش های آزمایشگاهی بسیار مقرون به صرفه هستند، بنابراین می توانید به راحتی آنها را در صورت لزوم و  نیاز تغییر دهید.

حفاظت کامل را ارائه می دهد

دلیل اصلی تغییر رنگ سفید، ایمنی و اقدامات احتیاطی آن است و فاکتور ایمنی را می توان یکی از مزایای اولیه روپوش آزمایشگاهی در نظر گرفت.

روپوش به عنوان یک لایه محافظ عمل می کند که از آلودگی متقابل باکتری ها محافظت می کند.

روپوش آزمایشگاهی از بدن استفاده کننده در برابر مواد خطرناک محافظت می کند و در صورت ریزش آن به راحتی در می آید.

علاوه بر این، ساختار پارچه پلی پنبه ای مقاوم در برابر مواد شیمیایی و مقاوم در برابر شعله است که محافظت کاملی را برای پوشنده ارائه می دهد.

یک نماد اقتدار است

در ابتدا ثابت کردیم که روپوش های آزمایشگاهی معمولاً با پزشکان مرتبط هستند، خوب این درست است. در واقع آنقدر درست است که مردم احتمالاً به توصیه‌های پزشکی که روپوش آزمایشگاهی می‌پوشد اولویت بیشتری می‌دهند تا کسی که این کار را نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: کاور آستین پارچه ای

این فقط به این دلیل است که روپوش نماد اقتدار و حرفه ای است و علاوه بر این، به پزشک احساس اعتماد به نفس نسبت به توانایی خود می‌دهد و به طور کلی حرفه‌ای بودن را افزایش می‌دهد.

تفاوت ‌یش بند ازمایشگاهی و روپوش آزمایشگاهی

پیش بند ازمایشگاهی باید تمام قسمت بالایی بدن را بپوشانند، تا زانوها کشیده شوند و به راحتی بدون آویزان شدن زیاد از بازوها مناسب باشند.

فقط روپوش های آزمایشگاهی یکبار مصرف یا روپوش های آزمایشگاهی که به طور معمول توسط فروشنده تایید شده شسته می شوند، می توانند استفاده شوند.

روپوش های آزمایشگاهی به گونه ای طراحی شده اند که در ترکیب با روکش آزمایشگاهی پوشیده شوند تا هنگام ریختن مواد شیمیایی خورنده، استفاده از حمام اسیدی، یا دستکاری مواد شیمیایی به گونه ای که احتمال پاشیده شدن یا ریختن مواد شیمیایی را افزایش می دهد، محافظت بیشتری ایجاد کنند. پیش بند آزمایشگاهی باید به راحتی جا بیفتد و از زیر گردن تا بالای پاها کشیده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *