اهمیت روکش کفش در آزمایشگاه ها

اکثر آزمایشگاه ها محیط هایی هستند که به دقت کنترل می شوند. این تجهیزات ممکن است شامل درهای خود بسته شونده، سینک های هندزفری و جریان هوا جهت کاهش خطر آلودگی باشد.

هدف رویه‌های عملیاتی استاندارد، ایجاد شیوه‌های رفتاری سازگار در میان کارکنان است. تجهیزات حفاظت شخصی آزمایشگاهی (PPE) می‌تواند شامل روپوش‌های آزمایشگاهی، پیش‌بند، اسکراب، دستکش، عینک ایمنی یا عینک آب پاش، کفش‌های بسته، روکش‌ها و کلاهک‌های کفش برای محافظت از کاربر، محیط‌زیست و حتی کسانی که خارج از آزمایشگاه هستند، باشد.

 

چرا از PPE آزمایشگاهی استفاده کنیم؟

PPE از پوشنده در برابر خطرات و مواد خطرناک موجود در آزمایشگاه محافظت می کند.

PPE همچنین از محیط آزمایشگاه در برابر آلودگی هایی که کارگران ممکن است وارد کنند محافظت می کند و می تواند جامعه را در برابر مواد مضری که می تواند به لباس یا کفش کارگران از آزمایشگاه متصل شود محافظت کند.

بیشتر بخوانید: کاور کفش بیمارستانی

خطر آلودگی ناشی از پوشاک و کفش

لباس ها و کفش های ما انواع موادی را که می توانند وارد آزمایشگاه شوند در خود جای می دهند. زمانی که ذرات از لباس می افتند، آلودگی آزمایشگاه و نمونه ها ممکن است رخ دهد.

لباس می تواند به عنوان وسیله ای برای انتقال چیزهایی مانند گرده، گرد و غبار، الیاف، مو، خز و شوره حیوانات خانگی، آلاینده های شیمیایی، باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها عمل کند.

هنگامی که کاربر در آزمایشگاه حرکت می‌کند، این ذرات می‌توانند از لباس‌های خود خارج شده، وارد هوا شوند و روی سطوحی بنشینند و باعث آلودگی احتمالی شوند.

اهمیت روکش کفش در آزمایشگاه ها

پوشاندن کامل لباس با لباس‌های PPE باعث می‌شود آلاینده‌ها نتوانند از لباس فرار کنند.

کفش‌ها می‌توانند حاوی باکتری‌های بد زیادی باشند. یک مطالعه نشان داد که به طور متوسط ​​421000 واحد باکتری در قسمت بیرونی کفش وجود دارد .

بیشتر بخوانید: کاور کفش اسپان باند قیمت

باکتری ها و ویروس های روی کفش می توانند شامل کلستریدیوم دیفیسیل، استافیلوکوکوس اورئوس، کووید-19، میکروکوک، باسیلوس و سودوموناس باشند.

کفش‌ها باکتری‌ها را از مدفوع سگ، مواد مدفوع پرندگان، کف توالت، مسیرهای پیاده‌روی و غیره جذب می‌کنند. تنها راه برای اطمینان از عدم ورود این باکتری ها و ویروس ها به آزمایشگاه، برداشتن کفش های پوشیده شده در خارج از آزمایشگاه یا پوشاندن آنها با محافظ کفش است.

چرا کاور کفش بپوشیم

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا سازمان ها اطمینان حاصل می کنند که کارگران هر زمان که در آزمایشگاه هستند از روکش کفش استفاده کنند.

محافظت در برابر لغزش و سقوط

کف‌پوش‌های آزمایشگاهی باید سطوح غیرقابل نفوذ غیرقابل نفوذی باشند که به راحتی تمیز و ضدعفونی شوند.

این ویژگی ها به این معنی است که برخی از کفپوش های آزمایشگاهی ممکن است در هنگام خیس شدن لغزنده باشند.

روکش های کفش ضد لغزش یا روکش های کفشی که در زیره آن قرار دارند می توانند از لغزش و افتادن روی سطح خیس محافظت کنند.

محافظ کفش برای کارگران

اکثر آزمایشگاه ها برای محافظت از پاهای خود در برابر مواد شیمیایی یا صدمات ناشی از سقوط اجسام، کارگران را ملزم به پوشیدن کفش های با پنجه بسته می کنند.

آزمایشگاه ها می توانند با طیف وسیعی از مواد، از مواد شیمیایی خطرناک گرفته تا مایعات بدن انسان و حیوان، کار کنند. حوادثی اتفاق می افتد و مایعات می توانند در هر زمانی بریزند. افرادی که با مواد شیمیایی خطرناک کار می کنند ممکن است نیاز به پوشیدن کفش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: قیمت کاور کفش نایلونی بیمارستانی

وقتی مایعات ریخته می‌شود، می‌تواند روی کفش‌ها پاشیده شود، یا کارگر ممکن است از آن عبور کند. این رویداد می تواند خطر آلودگی بخشی دیگر از ساختمان، اجتماع یا خانه کارگر را حتی پس از تمیز کردن ایجاد کند. هنگام پوشیدن محافظ های کفش ضد آب، کفش ها آسیبی نمی بینند و برای ادامه پوشیدن آن ایمن هستند. به جای آسیب رساندن به کفش های گران قیمت، بهتر است از روکش های کفش با قیمت مناسب استفاده کنید.

آرامش خاطر که کفش ها تمیز هستند

حتی بدون نشت، کف آزمایشگاه می‌تواند حاوی باکتری‌های مضر «نامرئی» باشد. کف پاها و کفش ها باکتری ها را جمع آوری می کنند و پس از ساعات طولانی کار، کارگران در معرض خطر آلودگی کف خانه خود هستند. هیچ کس نمی خواهد آن نوع کار را با خود به خانه ببرد!

تهیه روکش کفش برای کارگران به این معنی است که آنها با آگاهی از اینکه کفش هایشان در پایان شیفت کاری شان از باکتری ها یا ویروس های بالقوه مضر در امان است، خیالشان راحت است.

از جامعه محافظت کنید

همیشه پتانسیل مواد خطرناک از آزمایشگاهی وجود دارد که به طور تصادفی راهی جهان می شود. با این گمانه زنی مبنی بر اینکه ویروس کووید-19 در آزمایشگاه به جای بازار مرطوب شروع شده است، اکنون جمعیت عمومی بهتر از خطرات احتمالی آزمایشگاه ها مطلع هستند.

بیشتر بخوانید: کاور کفش یکبارمصرف

کارکنان آزمایشگاه مسئول نگهداری آنچه با آن کار می کنند در داخل آزمایشگاه هستند. با پوشیدن PPE در آزمایشگاه و خارج کردن PPE قبل از خروج از آزمایشگاه، خطر کمتری برای میزبانی شدن یک کارگر و حمل ویروس یا باکتری به خارج از آزمایشگاه روی لباس، دست یا کفش وجود دارد. PPE به عنوان یک مانع بین عامل بیولوژیکی و بدن یک کارگر آزمایشگاه عمل می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *