آشنایی با پیشبند یکبار مصرف در بیمارستان ها

همانطور که در سالن های بیمارستان قدم می زنید، یکی از رایج ترین مناظر، متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند که  پیش بند یکبار مصرف می پوشند. این پیشبند ها تنها برای نمایش مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکهنقش مهمی در کنترل عفونت و محافظت شخصی دارند.

اهمیت پیش بند یکبار مصرف در مراقبت های بهداشتی

در دنیایی که ایمنی و بهداشت در درجه اول اهمیت قرار دارند، پیشبندهای یکبار مصرف مانعی بین کارکنان مراقبت های بهداشتی و آلاینده های احتمالی ایجاد می کنند. در مورد آن فکر کنید: آیا دانستن اینکه لایه ای که از شما در برابر پاشیده شدن یا ریختن احتمالی محافظت می کند، همیشه تمیز است، اطمینان بخش نیست؟

نه تنها پیشبند بلکه کاور آستین یکبار مصرف نیز از دسته تجهیزات ضروری مورد استفاده در اماکن و مراکز بهداشتی می باشد. آن ها از انتقال آلودگی جلوگیری و به کنترل سلامت و بهداشت بیمار و درمانگر کمک می کند.

مواد مورد استفاده در پیش بند یکبار مصرف

پیش بند پلی اتیلن (PE) ویژگی ها و مزایا

پیش بندهای پلی اتیلن سبک و ضد آب هستند. سطح صاف آنها باعث می شود که مایعات خارج شوند و آنها را برای کارهایی که قرار گرفتن در معرض مایعات نگران کننده است ایده آل می کند.

پیش بند پلی اتیلن کلر (CPE) ویژگی ها و مزایا

پیش بند های CPE در مقایسه با پیش بند پلی اتیلن استحکام و دوام بیشتری دارند. آنها به دلیل ماهیت مقاومی که دارند اغلب در محیط های که نیاز به مراقبت بیشتری است، استفاده می شوند.

پیش بند پلی پروپیلن (PP) ویژگی ها و مزایا

پیش بند های PP قابلیت تنفس دارند و برای مدت زمان طولانی تری راحت هستند. با این حال، آنها به اندازه PE یا CPE در برابر مایعات مقاوم نیستند و برای کارهایی با حداقل قرار گرفتن در معرض مایع مناسب هستند.

پیش بند پلی پروپیلن + پلی اتیلن (PP+PE) ویژگی ها و مزایا

این پیشبندها با ترکیب قابلیت تنفس PP و ضد آب بودن PE، تعادلی از راحتی و محافظت را ارائه می دهند. آنها اغلب در محیط هایی دیده می شوند که دارای پتانسیل پاشش مایعات و در معرض سایش طولانی مدت بودن وجود دارد.

پیش بند ریز متخلخل ویژگی ها و مزایا

پیش بند های ریز متخلخل مانعی در برابر ذرات مایع و ذرات معلق در هوا ایجاد می کنند. آنها برای مکان هایی ایده آل هستند که در آن خطر قرار گرفتن در معرض آلاینده های کوچک وجود دارد، در نتیجه برای استفاده در آزمایشگاه های میکروبیولوژی گزینه ای مناسب می باشند.

از هر یک از موادی که در بالا به آن ها اشاره شد، کفش یکبار مصرف قابل استفاده در اماکن بهداشتی نیز تولید می شود. که با توجه به قابلیت ها و خصوصیات های منحصر به فرد کاربردهای مختلفی دارند.

انتخاب پیش بند یکبار مصرف مناسب برای کار

شناخت مواد مورد استفاده در پیشبند ها و کاربرد و کارایی آن ها تنها نیمی از کار است. نکته اصلی تطبیق پیش بند مناسب با شغل مورد نظر است. برای مثال در حالی که پیشبند PE ممکن است برای محیطی با پاشش مایعات بالقوه عالی باشد، یک پیشبند ریز متخلخل در محیط آزمایشگاهی مناسب تر است.

نتیجه

پیش بند های یکبار مصرف، در حالی که به ظاهر ساده به نظر می رسند، در محیط مراقبت های بهداشتی بسیار مهم هستند. جنس پیش بند، خواه PE، CPE، PP، PP+PE یا ریز متخلخل باشد، کاربرد و کارایی آن را تعیین می کند. همانطور که مراقبت های بهداشتی به تکامل خود ادامه می دهد، نیاز به این موانع حفاظتی روزافزون تر می شود.

سوالات متداول

 1. چرا پیش بند یکبار مصرف در بیمارستان ها به پیش بند های قابل استفاده مجدد ترجیح داده می شود؟
  برای کنترل عفونت  استفاده از پیشبند یکبار مصرف خطرات آلودگی متقابل را کاهش می دهد.
 2. آیا می توان از پیش بند اسپان در حین جراحی استفاده کرد؟
  به طور معمول، نه. از آنجایی که آنها کاملاً در برابر مایعات مقاوم نیستند، برای  جراحی با قرار گرفتن در معرض مایعات بالقوه ایده آل نیستند.
 3. پیش بند PE و CPE چگونه متفاوت هستند؟
  پیش بند های CPE به دلیل فرآیند کلرزنی که انجام می دهند عموما بادوام تر و مقاوم تر هستند.
 4. آیا همه پیشبندهای یکبار مصرف قابل بازیافت هستند؟
  این به مواد و قابلیت های بازیافت محلی بستگی دارد. همیشه بهتر است با مقررات محلی و مراکز بازیافت چک کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *